2. Altın Pusula Ödülleri sahiplerini buldu

22 Nisan 2002 , Pazartesi

2. Altın Pusula Ödülleri sahiplerini buldu

Geçtiğimiz yılın en başarılı Halkla İlişkiler projelerini ödüllendirmek ve geleceğin başarılı çalışmalarını özendirmek amacıyla Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından ikincisi düzenlenen “Altın Pusula Ödülleri” 19 Nisan Cuma günü sahiplerini buldu.

Türkiye’deki bütün halkla ilişkiler şirketlerine ve kurumlara açık olan yarışmaya, büyük holdinglerden, çokuluslu şirketlerden, sivil toplum örgütlerinden ve PR ajanslarından yoğun bir katılım oldu. Yarışmaya yedi kategoride başvuran birçok kuruluşun projelerini değerlendiren seçici kurul, Altın Pusula Ödülleri’ni, Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Shell, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı, Global Tanıtım, Arçelik, MPR Halkla İlişkiler’e verdi. Seçici Kurul, bu yıl “TL’ye İtibar Kampanyası” ile Ankara Ticaret Odası’nı özel ödüle, Pronto Halkla İlişkiler ve DHL’i ise “Buy Now from Turkey” Kampanyası ile büyük ödüle layık gördü.

Törene, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, MESS Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, KALDER Başkanı Hasan Subaşı, TEGV Başkanı Cengiz Solakoğlu ve “Şifo Mehmet” adıyla tanınan futbolcu Mehmet Özdilek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’in yanı sıra iş ve halkla ilişkiler dünyasının belli başlı isimleri katıldı.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Meral Saçkan Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada,

“Geçen yıl, derneğimizin 30 yıllık bir rüyayı gerçekleştirdiğini, göle bir maya çaldığımızı söylemiştim. Bu yıl iftihar ederek bu mayanın tuttuğunu söylüyorum. Çünkü, Altın Pusula’ya iki yıldır Türkiye’nin en büyük kurumlarından, en önemli sivil toplum örgütlerinden ve en değerli halkla ilişkiler şirketlerinden 50’ye yakın proje katıldı. Fakat en önemlisi, bu projelerin sonuçlarını birazdan göreceksiniz halkla ilişkiler mucizeler yaratıyor. Türk ekonomisinin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan 2001’de bile, markaların pazar payını artırıyor, bölgesel satışları destekliyor, sivil toplum örgütlerine fon yaratıyor, toplumu cesaretlendiriyor, davranışlarını değiştiriyor Yani bu çalışmalar, kurumların iş sonuçlarına yansıyor.” dedi.

İletişimin bir bütün olduğunu hatırlatan Meral Saçkan sözlerine şöyle devam etti:

“Halkla ilişkiler endüstrisinin Türkiye’de gösterdiği gelişmeden büyük mutluluk duyuyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlardan çıkmasının anahtarları üretim ve ihracatsa; sadece kaliteli ürün ve hizmetler sunmamız yetmeyecek. Markalar yaratmamız, iletişim yatırımını sürdürmemiz ve bir çok iletişim disiplininden birarada yararlanmamız gerekecek.”

İkinci Altın Pusula Ödülleri’nde kazanan kuruluş ve projeler şöyle sıralandı:

Toplumsal Projeler

Shell

Trafik Güvenliği Etkinlikleri

Pazarlama İletişimi

MPR Halkla İlişkiler

Ronald McDonald Çocuk Kulübü

Etkinlik Yönetimi

Global Tanıtım

Apple Bilkom I-Can Film ve Müzik Yarışması

Kültür - Sanat

Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı

Burhan Doğançay Retrospektif Sergisi

Çevre

Arçelik

“Çevremiz Tertemiz” Yerel İletişim Projesi

Sivil Toplum Kuruluşları

Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Şifo Mehmet Jübilesi

Özel Ödül

Ankara Ticaret Odası, TL’ye İtibar Kampanyası

Büyük Ödül

Pronto Halkla İlişkiler ve DHL, DHL, “Buy Now From Turkey” Kampanyası

2. Altın Pusula