4. Altın Pusula Ödülleri Sahiplerine Kavuştu

20 Mart 2005 , Pazar

4. Altın Pusula Ödülleri Sahiplerine Kavuştu

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen "Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri"nde ödüle lâyık görülen proje ve kuruluşlar, 17 Mart Perşembe akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı ödül töreninde açıklandı.

İTÜ Maslak Süleyman Demirel Tesisleri'nde düzenlenen ödül törenine, Başbakan Erdoğan'la birlikte çok sayıda resmi ve özel kurum temsilcisi, halkla ilişkiler ajansları ve basın mensupları katıldı. TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü'nün açılış konuşmasıyla başlayan törende, Başbakan Erdoğan'a, Türkiye’nin Avrupa Birliği aday üyeliği dönemindeki iletişim çalışmalarından dolayı TÜHİD tarafından bir plaket sunuldu.

TÜHİD Başkanı Fügen Toksü, 33 yaşındaki derneğin bir etkinliğine ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın teşrif etmelerinden duydukları memnuniyeti belirterek, bundan güç aldıklarını ve halkla ilişkiler sektörünün önünün açılacağını söyledi. Toksü, derneğin “Türkiye” unvanını kullanma yetkisine kavuşmasının da sektör adına önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Fügen Toksü, Altın Pusula Yarışması için 67 projenin başvurduğunu vurgulayarak, sektör adına çok sevindirici olduğunu, sektörün her geçen gün büyüdüğünü ve yöneticilerin halkla ilişkiler çalışmalarına ayırdıkları kaynağın arttığını ve profesyonellerin ise proje üretimine ve uygulamasına önem verdiklerini gösterdiğini söyledi ve ödül alanları kutladı.


ERDOĞAN :"HALKLA İLİŞKİLER İNSANLA MEDENİYET ARASINDAKİ BİR KÖPRÜDÜR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halkla ilişkiler faaliyetini, insanla medeniyet arasındaki bir köprü gibi gördüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, özel sektörün çağın gereklerine en uygun yapılanmayı hayata geçirmek üzere büyük gayret gösterdiğini belirtti.

Hizmet alanında son yıllarda kaydedilen ilerlemeler sonucunda bu ödül töreninde biraraya geldiklerini belirten Erdoğan, ‘Bu da Türkiye’ye özgü bu yenilenme yeteneğinin çarpıcı örnekleri arasındadır. Ben, halkla ilişkiler faaliyetini, insanla medeniyet arasındaki bir köprü gibi görüyorum. Yeni dünyaya, yeni dünyanın ortaya koyduğu gerekliliklere bu köprüden geçerek yakınlaşıyoruz. Ticari, idari ve bilimsel aklın sağladığı kazanımların insanlarla buluşmasını sağlayan bu hizmet alanı öyle görünüyor ki ağırlığını devam ettirecektir’ diye konuştu.

MARKA ÖNEMLİ BİR MİSYONDUR

Bugünün dünyasında marka oluşturmanın çok değerli bir misyon olduğunu ifade eden Erdoğan, ‘Ben siyasetçi olarak, işim gereği, bu kavramlarla sık sık karşılaşıyorum. İnsanlar meslekleri ne olursa olsun halkla ilişkiler alanının sağladığı imkan ve fırsatlardan her geçen gün artan bir yoğunlukla yararlanma noktasına geliyorlar’ dedi.


"4. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri"ne bu yıl 9 dalda toplam 67 proje başvuruda bulundu. Seçici Kurul tarafından ödüle lâyık görülen kuruluşlar ve projeler şöyle:

Büyük Ödül :

GAZİANTEP SANAYİ ODASI

Jüri Özel Ödülü :

GARANTİ BANKASI - Mini Bank

BPR - Beşiktaş 100. Yıl Etkinliği

Kurum İçi İletişim :

MPR- İmbat Dergisi

Pazarlama İletişimi :

AKBANK - Card Rock

Etkinlik Yönetimi :

Leo Pr - PABETLAND Bir Yastıkta 19 Yıl

Kurumsal Sosyal Sorumluluk :

BTC ŞİRKETİ - Toplumsal ve Çevresel Yatırım Programları

Sivil Toplum Kuruluşları :

AK PARTİ - AKİM

Kamu Kuruluşları :

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ - Ailemin ve Ülkemin Trafik Polisiyim

E-İletişim :

İSTANBUL VALİLİĞİ - İstanbul Portalı

Diğer Projeler :

İGDAŞ - Basın Dostluk Turnuvası

Genç İletişimciler :

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ - Hasankeyf için sırtsırta

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ - Geçmişimiz Geleceğimiz

EGE ÜNİVERSİTESİ - Tarih Güne Uyanıyor

MARMARA ÜNİVERSİTESİ - Dersaadet'ten 40 Damla

Halkla ilişkiler sektörünün en önemli organizasyonlarından "Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri", sektördeki hizmet kalitesini yükseltmek ve mesleki gelişimi desteklemek amacı doğrultusunda bu yıl 4'üncü kez gerçekleştirildi. "4. Altın Pusula Ödülleri"ne, 2003 yılı içinde üretilen, uygulanan ve sonucu ölçümlenen projeler, 2002’de başlayıp 2003’de sonuçlanan projeler ve 2003’de başlayıp henüz tamamlanmayan ancak ölçüm yapılabilecek düzeye gelmiş projeler katıldı. Gelenekselleşmiş projeler ise bu dönemleri kapsayan faaliyetleriyle başvuruda bulundu.

Ödüller için başvuruda bulunan halkla ilişkiler projeleri, "Altın Pusula Seçici Kurulu tarafından, "planlama", "uygulama", "yaratıcılık", "ölçüm-değerlendirme" olmak üzere 4 ana kriter üzerinden değerlendirildi. Sadece İletişim Fakültesi öğrencilerine açık olan Genç İletişimciler kategorisi dışındaki tüm kategorilerde, hem proje sahibi kuruluşlar, hem de bu kuruluşların halkla ilişkiler ajansları ödüllendirildi.

4. Altın Pusula