HİD Başkanı Meral Saçkan'ın 2. Altın Pusula Ödül Töreni Konuşma Metni

19 Nisan 2002 , Cuma

HİD Başkanı Meral Saçkan'ın 2. Altın Pusula Ödül Töreni Konuşma Metni

" Sayın Meslektaşlarım, Değerli Konuklar

Halkla İlişkiler Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Altın Pusula Yarışması Ödül Törenine hoş geldiniz. Bu gece bizimle birlikte olduğunuz, heyecanımızı paylaştığınız için Yönetim Kurulumuz adına hepinize teşekkür ediyorum.

Geçen yıl, ilk ödül törenimizde, Derneğimizin 30 yıllık rüyasını gerçekleştirdiğini belirtmiştim.

Ödül fikri, bundan 4 yıl önce doğmuştu. Önceki yönetim kurulumuzda biz ödül projemizi oluştururken, bir yandan da o dönemki Marketing Türkiye’nin sahibi rahmetli Atilla Öğüd, derginin sponsorluğunda HİD’in himayesinde bir yarışma düşünmüştü. Böylece oluşturulan çekirdek ekip rahmetli Atilla Öğüd, ben, o dönemdeki yönetim kurulu üyemiz sevgili Ali Saydam ve Salim Kadıbeşegil ödülün adını ve şartnamesini çalışmaya başlamıştık. Altın Pusula adı ve logosu bu ekipten çıktı.

Huzurlarınızda rahmetli Atilla Öğüd’ü saygıyla anıyor, Ali Saydam ve Salim Kadıbeşegil’e de ilk tuğlayı koydukları için teşekkür ediyorum.

İlk Altın Pusula Yarışmasını geçtiğimiz yıl yapabildik. Bu dönemde de başta Necla Zarakol ve Arzu Çekirge Paksoy olmak üzere bütün yönetim kurulumuz şartnameden ödül tasarımına, seçici kuruldan uygulamaya kadar büyük özveriyle çalıştı. Böylece bir avuç kahraman, büyük bir ceseratle ilk adımı atmış, göle bir maya çalmıştı. Bu yıl iftihar ederek söylüyorum bu maya tuttu.

İki yıldır Türkiye’nin en büyük kurumlarından, en önemli sivil toplum örgütlerinden, en değerli halkla ilişkiler şirketlerinden 50’ye yakın proje katılımı oldu.

Hepsi birbirinden değerli, hepsi birbirinden yaratıcı, hepsi uluslararası yarışmalarda ödül kazanabilecek nitelikte.

Ancak bunlardan daha önemli birşey var: Bu projelerin sonuçları…. Birazdan göreceksiniz halkla ilişkiler mucizeler yaratıyor. Türk ekonomisinin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan 2001’de bile, markaların pazar payını arttırıyor, bölgesel satışlarını destekliyor, kurumlara / markalara itibar katıyor, sivil toplum örgütlerine fon yaratıyor, toplumu cesaretlendiriyor, hatta inançlarını, davranışlarını değiştiriyor. Yani bu çalışmalar, kurumların iş sonuçlarına yansıyor.

Ben, Türkiye’de halkla ilişkiler endüstrisinin gösterdiği gelişmeden büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Bir meslek mensubu olarak bütün meslektaşlarımla iftihar ediyorum. Ve tekrar Altın Pusula Ödülleri’ne ilgi gösteren, proje gönderen, mesajlarıyla bizleri destekleyen ve bu akşam yanımızda olan bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Gerçekten bu maya tuttu.

Yarışmamıza katılan bütün projelerdeki profesyonel standart, (ki seçici kurulumuzda uluslararası yarışmalardaki projeleri incelemiş üyeler vardı) her yıl artıyor. Bir inancımı tekrar etmek istiyorum ki, biz bu projelerle dünyanın bütün halkla ilişkiler ödüllerine başvurabilir ve kazanabiliriz.

Proje sahiplerinden izin alabilirsek, iki yıldır yarışmamıza katılan bütün projeleri Derneği’mizin web sayfasında yayınlamak, hatta geçen yıl bu isteğini belirten Media Cat Yayınları’ndan kitap haline getirerek sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Değerli Konuklar,

Bildiğiniz gibi iletişim bir bütün. Ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlardan çıkmasının en önemli anahtarları, katma değerli üretim ve ihracatsa; sadece kaliteli ürünler ve hizmetler sunmamız yetmeyecek. Markalar yaratmamız, iletişim yatırımını sürdürmemiz, birçok iletişim disiplininden birarada yararlanmamız gerek.

Kurumsal bir markanın veya ticari bir markanın rekabet gücü, iletişim yatırımıyla doğru orantılıdır.

Yönetim Kurulumuzun bu ödüller vesilesiyle vermek istediği mesaj; kurum içi iletişime, kurumsal iletişime, pazarlama iletişimine, finansal iletişime, sosyal sorumluluk projelerine yatırım yapan kurumlar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de fark yaratacak ve bunları iş sonuçlarına yansıtabilecektir.

İki yıldır incelediğimiz ve biraz sonra sizinle paylaşacağımız projelerde de halkla ilişkilerin entegre iletişime nasıl katma değer kazandırdığına tanık olacaksınız.

Değerli Konuklar,

Bu akşam son teşekkürüm, bu gecemizi yürekten destekleyen sektörümüzün iş ortaklarına. Sahne tasarımı ve dekorasyonu yapan

:: Parlak Fikirler Tasarım ekibi adına Sevgili Gökhan Coşkun Kurt’a

:: Teknik ekipman sağlayan AVS Görüntülüme ve İletişim Sistemleri ekibi adına Sevgili Can Özen ve Yalçın Çelik’e,

:: Orkestra için ses ve ışık sağlayan Kokteyl Ses ve Işık ekibine,

:: Bu akşamki sunumları hazırlayan, video ve VNR’ları yapacak Değişim Medya ekibine ve Sevgili Murat Çınar’a,

:: Fotoğraflarımızı çeken Matris Photo Sevgili Muhittin Tüylüce ve ekibine,

:: Medya takip hizmetlerimizi yapan Ajans Press ekibi adına Sevgili Mehmet Ali Özkan’a,

:: Bu akşamki sunucumuz ama bundan da öte gecenin mükemmel geçmesi için her adımda büyük titizlik gösteren Sevgili İzzet Öz’e ve yeniden bu gece bizimle olduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Keyifli bir gece dilerim. "

Meral Saçkan 2. Altın Pusula